Deponije spadaju među najgorim tačkama zagađenja širom svijeta. Smatraju se izvorima zagađivača vazduha, vode i tla i područja sa visokim potencijalom emisija kada su u pitanju gasovi sa efektom staklene bašte kao što su metan i CO2. Nesanitarne deponije, posebno u zemljama u razvoju, sa malim ili nikakvim procesima predizbora i reciklaže otpada prepušteni su prirodnom procesu dezintegracije. Proces dezintegracije otpada je dug i nekontrolisan. Pored toga što je neprikladan za životnu sredinu, može biti i prilično opasan.
Na deponijama koje sadrže različite vrste komunalnih otpada, dezintegracija u dubljim slojevima bez prisustva vazduha može dovesti do stvaranja zapaljive smeše gasova. Sastav ovih gasova je uglavnom metan (CH4), zajedno sa ugljen-dioksidom (CO2) i azotom (N2). U procesu poznatom kao anaerobna digestija, ovi gasovi, kada su nekontrolisani i neosmatrani, obično dovode do formiranja takozvanih "metanskih džepova". Ovi metanski džepovi su ogromni podzemni rezervoari gasa, skloni spontanom sagorevanju i teškim eksplozijama.
Jedino preventivno rešenje protiv opasnih eksplozija koje mogu biti posledice dezintegracije otpada je umetanje perforiranih cevi kako bi se evakuisao metan daleko od tela deponije i u atmosferu. Međutim, s obzirom na energetsku vrednost deponijskog gasa, ovo rešenje je i rashodno i predstavlja opasnost po životnu sredinu i opasnost za ozonski omotač.
Najefikasniji način sprečavanja ovog otpada i neutralizacije zagađujućih materija na deponijama kao i opasnosti jeste da se metan iz deponijskog gasa koristi u nerafiniranom stanju, sagorevanjem u CHP (gasni motor) ili termičkim jedinicama, ili da se koristi nakon rafinisanja i isporučuje direktno krajnjim potrošačima.
Resalta bezbedno preusmerava gasove sa deponija putem sistema za ekstrakciju i dovodi ih do postrojenja za pretvaranje deponijskih gasova u energiju. Gasovi se prečišćavaju pre nego što ih specijalizovane mašine pretvore u energiju koju koriste objekti i u mnogim slučajevima, obližnja naselja.
U saradnji sa operaterima deponija, lokalnim opštinama i stručnjacima za tehnologiju, kompanija Resalta je razvila održiva rješenja za iskorišćavanje potencijala deponijskih gasova u regionu. Naš tim inženjera izvršio je detaljne analize dugoročnih podataka o monitoringu deponijskog gasa sa nekoliko lokacija i stvorio je višefazne modele za iskorišćavanje metana za nekoliko deponija. Mi smo razvili i projekte "spremne za izgradnju" koji uključuju planiranje, projektovanje, energetiku i građevinske dozvole. Pored toga, u bliskoj saradnji sa našim partnerima zaduženim za rad deponija i na osnovu njihovih finansijskih preferenci nudimo finansijske modele koji mogu obuhvatiti projektno finansiranje zasnovano na kreditu, koji se otplaćuje od prihoda ostvarenog od električne energije prodate javnim dobavljačima ili druge posebno prilagođene modele.